#mojewdotykusą

Jak wynika z przeprowadzonej przez fundację Wsparcie na Starcie ankiety, na grupie blisko 3000 dziewcząt i kobiet, ankietowane mają trudności ze znalezieniem słów, które mogłyby opisać ich piersi. Nie wiedzą jakie są ich piersi w dotyku, nie znają  ich, bo ich nie dotykają.

 

Jak gąbeczki, galaretki, sprężynki czy puchowate?

Jakie są Twoje piersi?

Na potrzeby tegorocznej akcji powstał film promujący hashtag #mojewdotykusą. Możemy w nim zobaczyć ambasadorów tegorocznej kampanii. Okazuje się, że każdy z nich znalazł inne, oryginalne i inspirujące określenie biustu, wynikające

z posiadania pełnej świadomości własnych piersi i ich regularnego samobadania.

 

Do nagrania filmu organizatorzy zaprosili także przedstawicielki młodego pokolenia. Wystąpiły w nim m.in.: Katarzyna Bajor–Maćkowiak (@hellokejti), Michalina Ryznarek (@ryznarek), Karolina Wiśniewska (@wisniewska_karoolina), Ula Sitarz (@ula.si), Marta Waluk (@marta.waluk.stylist), Sylwia Zabost (@dandymilady) i Magda Marcinkowska (@curvy.batman), które także namawiają swoje rówieśniczki do wzięcia odpowiedzialności za zdrowie swoich piersi.

 

Celem towarzyszącego kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM 2020 hashtaga #mojewdotykusą jest zachęcenie kobiet do samobadania, czyli dotykania i poznania własnych piersi.

 

"Chcemy zachęcić wszystkie kobiety, by śmielej poznawały swój biust i samobadały go regularnie. Tylko wtedy będą świadome tego, co dla ich piersi jest normalne i będą w stanie na wczesnym etapie wyłapać ewentualne zmiany. Moim marzeniem jest, aby dziewczęta oraz kobiety bez skrępowania rozmawiały o swoich piersiach, by ta kampania dała im odwagę do poznawania swoich piersi, bo dotyk może uratować ich życie" – mówi Izabela Sakutova, organizator kampanii.

SAMOBADANIE

Rak piersi w Polsce jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę tą diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie jest niemal w 100 proc. wyleczalna. Według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Niestety poprawnie i regularnie wykonuje jedynie 2-3 proc. kobiet!

Piersi najlepiej badać raz w miesiącu, tego samego dnia, między 6. a 9. dniem cyklu. Samobadanie wykonuj przed lustrem, pod prysznicem lub w łóżku. Zacznij od samobadania piersi przed lustrem:

1. Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zaobserwuj, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.

2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje.

3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich wydzielina.

Gdy zauważysz jeden z poniższych niepokojących sygnałów, koniecznie udaj się do lekarza.

 
Marzena%20DW%201_edited.jpg
img14.png

Kontynuuj samobadanie piersi pod prysznicem, na namydlonej skórze, abyś łatwiej mogła wyczuć ewentualne zmiany:

 

1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi, przesuwaj palce do jej środka, naciskając trzema środkowymi, i zataczaj drobne kręgi wokół piersi. Staraj się nie ominąć żadnego miejsca.

 

2. Zbadaj również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.

 

3. Tak samo skontroluj drugą pierś i pachę. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.

 

Rodzaje ruchów przy samobadaniu piersi

3.jpg


Ruchy będące koncentrycznymi okręgami − zacznij od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym trzema środkowymi palcami małe kółka i przesuwając je ruchem spiralnym, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do brodawki.Ruchy promieniste − podziel pierś na tarczę zegara i zataczając niewielkie koła, przesuwaj trzy środkowe palce od brodawki w kierunku godziny 12., a następnie 1., 2., 3. itd. W ten sposób zbadaj całą pierś.

4.jpg
5.jpg

Ruchy w górę i w dół − podziel pierś na pionowe paski i przesuwaj po nich trzema środkowymi palcami na przemian do góry do dołu, zataczając małe koła.

 

PAMIĘTAJ: nie każdy guzek jest rakiem! Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny.


DOTYKAJ=WYGRYWAJ, NIE ZWLEKAJ!