top of page

SAMOBADANIE

Rak piersi w Polsce jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę tą diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie jest niemal w 100 proc. wyleczalna. Według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Niestety poprawnie i regularnie wykonuje jedynie 2-3 proc. kobiet!

Piersi najlepiej badać raz w miesiącu, tego samego dnia, między 6. a 9. dniem cyklu. Samobadanie wykonuj przed lustrem, pod prysznicem lub w łóżku. Zacznij od samobadania piersi przed lustrem:

1. Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zaobserwuj, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.

2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje.

3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich wydzielina.

Gdy zauważysz jeden z poniższych niepokojących sygnałów, koniecznie udaj się do lekarza.

logo dw i fundacji (6).png

Kontynuuj samobadanie piersi pod prysznicem, na namydlonej skórze, abyś łatwiej mogła wyczuć ewentualne zmiany:

 

1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi, przesuwaj palce do jej środka, naciskając trzema środkowymi, i zataczaj drobne kręgi wokół piersi. Staraj się nie ominąć żadnego miejsca.

 

2. Zbadaj również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.

 

3. Tak samo skontroluj drugą pierś i pachę. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.

Samobadanie: O nas
Kotwica 1

Rodzaje ruchów przy samobadaniu piersi

3.jpg


Ruchy będące koncentrycznymi okręgami − zacznij od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym trzema środkowymi palcami małe kółka i przesuwając je ruchem spiralnym, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do brodawki.



Ruchy promieniste − podziel pierś na tarczę zegara i zataczając niewielkie koła, przesuwaj trzy środkowe palce od brodawki w kierunku godziny 12., a następnie 1., 2., 3. itd. W ten sposób zbadaj całą pierś.

4.jpg
5.jpg

Ruchy w górę i w dół − podziel pierś na pionowe paski i przesuwaj po nich trzema środkowymi palcami na przemian do góry do dołu, zataczając małe koła.

PAMIĘTAJ: nie każdy guzek jest rakiem! Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny.


DOTYKAJ=WYGRYWAJ, NIE ZWLEKAJ!

  • facebook
  • Czarny Instagram Ikona

©2021 by Dotykam Wygrywam. 

bottom of page