top of page

NASI EKSPERCI

maciej-socha.jpg

dr Maciej Socha

Ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala świętego Wojciecha w Gdańsku i szef katedry Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  • Instagram
  • LinkedIn
Maciej Socha

Na jakim poziomie jest współczesna edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi?

Współczesna edukacja prozdrowotna jest moim zdaniem zasadniczo w opłakanym stanie, a poziom wiedzy pacjentek, dotyczący profilaktyki raka piersi wynika z kampanii społecznych lub akcji profilaktycznych, informacji z mediów społecznościowych i urywków zaleceń lekarskich. A to z całą pewnością jest niewystarczające.

Czy regularnie wykonywane samobadanie piersi może realnie wpłynąć na zapobieganie lub efektywne leczenie raka piersi?

Samobadanie piersi to jeden z ugruntowanych elementów profilaktyki raka piersi, a jego wymierne korzyści są udowodnione naukowo, co przyczyniło się i dalej poprawia wykrywalność raków piersi, szczególnie przy niedostatku ustrukturyzowanych programów profilaktycznych w danych społecznościach.

agnieszka jagiełło gruszfeld_edited.jpg

dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

Doktor nauk medycznych, od 25 lat onkolog kliniczny. Pracuje na Oddziale Zachowawczym w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii. Zawodowo koncentruje się na leczeniu chorych na raka piersi, ze szczególnym uwzględnieniem onkologii geriatrycznej. Od ponad 15 lat jest członkiem International Society of Geriatric Oncology oraz aktywnym członkiem PTO, PTOK, ESMO, ASCO.

  • Instagram
  • LinkedIn
Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

Dlaczego samobadanie piersi wciąż jest niedostatecznie promowane wśród kobiet i co można zrobić, aby to zmienić?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Być może kobiety lekceważą samobadanie piersi, bo wydaje się im ono mało przydatne. możliwe, że wydaje się im, że tak proste badanie nie jest w stanie wykryć poważnej choroby. Może też po prostu uważają, że im nie przydarzy się choroba onkologiczna. Nie wiadomo. Natomiast z pewnością wciąż zbyt mało kobiet poświęca czas na regularne samobadanie piersi i warto dołożyć starań, aby tę prostą i tanią metodę wykrywania raka piersi szeroko rozporopagować. Regularnie wykonywane samobadanie piersi jest metodą , która pozwala wykryć raka piersi w stosunkowo wczesnej fazie rozwoju i dzięki temu wdrożone leczenie onkologiczne jest o wiele bardziej skuteczne, niż w przypadku, gdy rak zostanie zdiagnozowany w bardziej zaawansowanym stadium

maja-herman.jpg

dr Maja Herman

Lekarka, specjalistka psychiatrka, psychoterapeutka, asystentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i współzałożycielka Instytutu Amici. Swoją wiedzą chętnie dzieli się w mediach społecznościowych.

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
Maja Herman

Czy pogląd na temat własnych piersi może zdeterminować całokształt samooceny u dojrzewających dziewcząt i skutkować późniejszymi kompleksami u dojrzałych kobiet?
Ciało to „coś” z czym codziennie się budzimy i codziennie zasypiamy. Nie jesteśmy w stanie oddzielić tego co cielesne od tego co związane z psyche. Stanowi to jedną integralną całość nas samych. Dodatkowo elementy ciała przypisywane są do tzw. cech kobiecych czy męskich i wydaje się, że stanowią dla nas wyznacznik właśnie tego – czy jesteśmy kobiece czy męskie. Piersi należą do „atrybutów” kobiecości. Jakie one powinny być? Takie z jakimi się dobrze czujemy. Ale rzeczywistość niestety nie pozwala nam na przyjęcie tej oto definicji. Rzeczywistość w dużej mierze kreowana jest przed media, przez medialny obraz piersi. Czujemy, że nasze piersi powinny wyglądać tak, jak pokazują trendy. Dlatego, gdy nie wpisujemy się w kanon współczesnego „piękna”, czujemy się źle, czujemy się niewystarczające, niedostatecznie piękne. Nasze piersi są różne, niby to taka oczywistość, ale to co dla dorosłej osoby wydaje się być pewnikiem, u młodszej kobiety, dziewczyny już niekoniecznie takie jest. Karmione widokami „idealnych” piersi, które mają jeden rozmiar, jeden kształt, jedną symetrię i jeden rodzaj sutków, po spojrzeniu w lustro widzimy, że nasze piersi nie są „takie jak te na zdjęciu u influencerki XY” i czujemy się fatalnie. A postrzeganie własnego ciała i negatywne porównywanie mają ogromny wpływ na sposób naszego myślenia a co za tym idzie na naszą psychikę. Idąc zaś jeszcze dalej – na zdrowie psychiczne. Kompleksy z powodu własnych piersi mogą się stać przyczyną negatywnego postrzegania swojej wartości jako osoby.

 

Jak silny jest strach przed złą diagnozą i czy może on utrudniać profilaktyczne nawyki, na przykład samobadanie?
Mity, a pozostając w nomenklaturze psychiatrycznej – stereotypy myślowe, są przyczyną hamowania rozwoju indywidualnego oraz grupowego jako grupy społecznej – ludzi. To wszystko może mieć dramatyczne skutki dla naszego zdrowia. Mit typu: „nie myśl o czymś/nie rozmawiaj o czymś, bo wywołasz chorobę” to główny stereotyp, który hamuje nas przed profilaktyką zdrowotną. Przypominam, że „jak czegoś nie widzę, nie czuję, to tego nie ma” to kolejne powtarzane przez innych slogany, które – czy chcemy czy nie – zapadają nam w pamięć. A to przekłada się później na fakt, że świadomie lub podświadomie unikamy samobadania piersi.

 

Czemu kobiety wstydzą się rozmawiać o własnych piersiach i czemu czują się nieswojo, gdy muszą je dotykać w kontekście samobadania?
Polacy mają ograniczoną wiedzę na temat zdrowia seksualnego. Co za tym idzie, nasze ciała, szczególnie części powiązane z seksualnością człowieka, wciąż stanowią temat tabu. Nadal posługujemy się dziwacznymi nazwami narządów rozrodczych. Robimy wszystko, by nie mówić: penis, łechtaczka, pochwa, piersi. Nauczono nas, że to wstyd, że nie wypada, że nie wolno. To przekłada się później na statystyki, według których kobiety w wieku 40–50 lat nigdy nie dotykały własnych piersi. Już nawet nie chodzi o ich zbadanie, ale tak po prostu, nigdy nie dotykały. Tak mocno mają wdrukowane, że nie wypada tego robić. A ciało to ciało. Co za różnica czy poprawiam włosy, czy pierś w staniku?


Czy uważa Pani, że tworzenie narzędzi docierających do współczesnego odbiorcy (takie jak BIUSTOappka) może pozytywnie wpłynąć na profilaktyczne nawyki?
Współczesny świat to nowe technologie. Jeżeli nie zaczniemy porozumiewać się między sobą z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, nie będziemy porozumiewać się ze sobą wcale. Aplikacje, które pomagają nam w kształtowaniu nawyków, dobrych nawyków, nawyków służących zarówno somie, jak i psyche to najlepsze, co mamy. Aplikacje do profilaktyki zdrowia to prawdziwy HIT i należy jak najwięcej takowych tworzyć. Bo to język, jaki rozumiemy, media społecznościowe, aplikacje, technologia, Internet, to nasze życie i dzięki mądremu ich wykorzystaniu będziemy wszyscy zyskiwać.

Joanna Tokarska

Magister fizjoterapii, na co dzień współpracuje z Krajową Izbą Fizjoterapeutów. Z zamiłowania entuzjastka mediów społecznościowych. Prowadzi projekt „Fizjopozytywni” zrzeszający miłośników fizjoterapii, w ramach którego propaguje wiedzę użyteczną w praktyce fizjoterapeutów. Autorka pierwszego w Polsce artykułu poruszającego tematykę związku rozmiaru piersi z dolegliwościami bólowymi pleców. Autorka rozdziału dotyczącego fizjoterapii w książce Brafitting – lifting piersi bez skalpela Izabeli Sakutovej. Propagatorka właściwego dopasowania bielizny jako formy poprawy samopoczucia kobiet.

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
Joanna Tokarska

Ukrywanie biustu – czy to przyczyna garbienia się u młodych dziewczyn?
Szeroko rozumiane wady postawy wciąż w dużej mierze pozostają zagadką, co do przyczyn i konieczności leczenia. Nie można wykluczyć, że długotrwałe utrzymywanie nawykowej pozycji związanej z potrzeba ukrywania rozwijającego się biustu może przyczynić się do późniejszego wykształcenia postawy zgarbionej. Warto wzmacniać młode kobiety w poczuciu własnej wartości, pewności siebie, co może przełożyć się również na wizerunek fizyczny.
 
Rola dobrze dobranego biustonosza w prawidłowej postawie ciała. 

Mimo że biustonosze są częścią kobiecej garderoby od setek lat, jak do tej pory nie doczekały się przeprowadzenia rzetelnych badań, co do ich wpływu na postawę ciała. Praktyka kliniczna pokazuje jednak, że dobrze dobrana bielizna nie tylko poprawia komfort życia użytkowniczki, ale również sprawia, że jej postawa ciała ulega zmianie. Warto rozważyć prawidłowy dobór bielizny jako część szeroko rozumianej profilaktyki wad postawy.
 

Czy bólom pleców u kobiet można zapobiec noszeniem odpowiednio dobranego biustonosza? 
Bóle pleców są obecnie jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Ich występowanie wiąże się z wielorakimi przyczynami. Obecnie najczęściej stosowanym podejściem do tego problemu jest model biopsychospołeczny, czyli założenie, że za dolegliwości odpowiada nie tylko patologia w obrębie samego ciała, ale również czynniki psychologiczne i społeczne. Prawidłowo dobrana bielizna wydaje się mieć wpływ zarówno na sferę ciała, jak i psychiki kobiet. Warto więc rozważyć prawidłowy dobór biustonosza, jako jedną z interwencji w wypadku dolegliwości bólowych pleców u kobiet.

Elżbieta-Kozik.jpg

Elżbieta Kozik

W 1995 roku zachorowała na raka piersi. W 2002–2014 prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa–Centrum. Zbudowała Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne przy Narodowym Instytucie Onkologii. W 2009 roku założyła Polskie Amazonki Ruch Społeczny, działające na rzecz wszystkich chorych na raka. Członek Rady Polskiej Ligii Walki z Rakiem i Kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Otrzymała Złoty Łuk Amazonki – najwyższe odznaczenie Amazonek. Odznaczona medalem Zasłużony dla Warszawy i Kawalerskim Krzyżem Zasługi.

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
Elżbieta Kozik

Czy przybywa, Pani zdaniem, kobiet, które przyspieszyły diagnozę samobadaniem piersi i przez to uzyskały lepsze leczenie?
Wszyscy wiemy, że szanse na całkowite wyleczenie raka piersi mają te kobiety, które dbają o swoje zdrowia, robią profilaktyczne badania oraz samodzielnie badają piersi raz w miesiącu. Nie ma statystyk, które informują o tym, ile kobiet zgłasza się do lekarza, ponieważ wykryło w piersi lub w węzłach chłonnych pod pachami twardy, niebolący guzek lub niepojącą zmianę. Chcemy wierzyć, że jest ich coraz więcej. Od lekarzy wiemy, że takich kobiet jest dużo, że kobiety są coraz bardziej świadome, jak dużo mogą zrobić dla swojego zdrowia, więc z całą pewnością warto ciągle o tym mówić i zachęcać do samobadania piersi.

 

Dlaczego kobiety boją się samobadać piersi?
Są kobiety, które niezbyt lubią siebie i swoje piersi, są też takie, które boją się, że jak zaczną sprawdzać, czy wszystko jest w porządku, to znajdą coś niepokojącego i to na pewno będzie rak. Chcę podkreślić, że nasze piersi są piękne niezależnie od kształtu, wielkości czy jędrności, ponieważ są nasze. A co do lęku, to im dłużej nosimy go w sobie, tym bardziej on rośnie, a obecnie leczenie raka piersi w Polsce jest na światowym poziomie pod warunkiem, że będziemy się leczyć w ośrodku, który leczy wiele kobiet i tym samym ma duże doświadczenie. A najważniejsze jest to, że możemy mieć wiele zmian w piersiach i zdecydowana większość z nich jest łagodna i niegroźna, ale żeby to wiedzieć należy się konsultować z lekarzem. Szybkość naszej reakcji w zdrowiu ma wielkie znaczenie.

 

Czy Pani zdaniem po przebytej chorobie nowotworowej kobiety mają niską samoocenę z powodu swoich piersi?
To jest bardzo indywidualna kwestia i jeśli kobieta lubi siebie i wierzy w siebie, to przebyta choroba może mieć wpływ na myślenie o sobie, ale zazwyczaj to mija i wraca się do sił psychicznych. Potrzeba na to czasu, dobrych, wspierających ludzi wokół i decyzji, co dalej – na przykład – czy chcę robić rekonstrukcję piersi, co jest refundowane i bardzo dobrze robione. Są kobiety, które cieszą się z nowych piersi, a są też takie, które rezygnują z rekonstrukcji i odnajdują w tym spokój i zgodę ze sobą.

izabela-sakutova.webp

Izabela Sakutova

Międzynarodowa ekspertka brafittingu z prawie 20-letnim doświadczeniem, autorka książek Brafitting. Lifting piersi bez skalpela oraz Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam, zapalony szkoleniowiec bra-branży. Miłośniczka zdrowych piersi –autorka ogólnopolskiej kampanii „Dotykam=Wygrywam” i założycielka fundacji „Wsparcie na Starcie” budującej w nastolatkach zdrowe nawyki dbania o biust.

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
Izabela Sakutova

Na czym polega biustopozytywizm?

To życie w zgodzie ze swoimi piersiami, dbania o nie, by były zdrowe i nie stawały się powodem kompleksów. Przez 12 lat organizacji kampanii Dotykam=Wygrywam udało nam się zrobić sporo dobrego w tym temacie, ale nadal zauważamy, że w społeczeństwie pokutuje zawstydzenie związane z kwestią dotykania własnych piersi. A prawda jest taka, że nie ma nic złego, w tym, aby je dotykać, bo nasz dotyk może uratować nam życie! Regularne samobadanie piersi pozwala nam poznać „ukształtowanie ich terenu” i szybko zareagować na ewentualne zmiany. Pamiętajmy, rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny prawie w 100%. Nie ma także niewłaściwego miejsca na samobadanie, co udowadniają na zdjęciach kampanijnych ambasadorzy 12. edycji Dotykam=Wygrywam.

 

Dlaczego to tak ważne, by nosić dobrze dopasowane biustonosze?

Sposób, w jaki kobiety postrzegają siebie, ma znaczący wpływ na każdy aspekt ich codziennego życia. Z tej przyczyny, w mojej roli ekspertki specjalizującej się w doborze biustonoszy, pragnę podkreślić, że komfort i pewność, które płyną z noszenia właściwie dopasowanego biustonosza, wywierają głęboki wpływ na nasze zdrowie, prawidłową postawę, a także na naszą pewność siebie. Ponieważ piersi stanowią istotny element kobiecej tożsamości, warto inwestować w ich kompleksową pielęgnację. Dbałość o właściwe dopasowanie biustonosza i regularne badanie piersi to kluczowe elementy pielęgnowania naszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego oraz utrzymania zdrowej relacji z naszym ciałem.

zaufaj poloznej.jpg

Zaufaj Położnej

Zespół położnych i CDL, a także i mam.  Edukują i wspierają rodziców od poczęcia do momentu stawiania pierwszych kroków w świadomym rodzicielstwie. W swoich działaniach mocno stawiają na merytorykę, praktykę i świadomość. Prowadzą szkołę rodzenia stacjonarnie oraz online, poradnię laktacyjną i warsztaty dla rodziców.

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
Zaufaj Położnej

Na Czy to prawda, że kobiety są chronione w czasie ciąży i w czasie karmienia piersią, bo nie istnieje żadne ryzyko zachorowania na raka piersi?
Niestety nie, istnieje ryzyko zachorowania na raka piersi podczas ciąży i karmienia piersią. Choć ciąża może wpływać na pewne zmiany hormonalne w organizmie kobiety, które mogą zwiększać lub zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi, to jednak ryzyko to nie może zostać całkowicie wyeliminowane. Niektóre kobiety mogą być bardziej narażone na ryzyko raka piersi z powodu czynników genetycznych, wieku, historii rodzinnej lub innych czynników ryzyka. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobiety nadal dbały o swoje zdrowie piersi w czasie ciąży, wykonywały regularne samobadania oraz wykonywały badania diagnostyczne profilaktycznie. Wczesne wykrycie raka piersi jest kluczowe dla skutecznego leczenia, dlatego niezależnie od okresu życia, w którym się znajdują,
kobiety powinny monitorować swoje zdrowie piersi - również podczas okresu ciąży oraz karmiąc piersią!

 
Jak Czy samobadanie piersi w okresie ciąży i karmienia jest skuteczne, skoro piersi wypełniają się pokarmem?

Brak akceptacji własnych piersi może mieć poważny wpływ na zdrowie fizyczne i emocjonalne kobiet. Z ankiety przeprowadzonej specjalnie dla kampanii Dotykam=Wygrywam przez firmę SW Research wynika, że ponad 40% kobiet uważa, że ich piersi są za małe albo za duże. W dodatku, co druga ankietowana nie jest w stanie przyznać, że jest zadowolona z dopasowania swojego biustonosza, a prawie 4/5 respondentek stwierdziło, że nigdy nie korzystało z usługi brafittingu, czyli spersonalizowanego doboru biustonosza, przez profesjonalistkę, do indywidualnych potrzeb ciała kobiety. Dodatkowo, zaledwie 2% ankietowanych przyznało, że kontroluje dopasowanie swoich biustonoszy, tak jak powinno się robić, czyli co 3–6 miesięcy. To wszystko może spowodować niechęć kobiet do własnych piersi, co może przejawiać się brakiem wiary w siebie oraz problemami związanymi z tworzeniem i podtrzymywaniem relacji międzyludzkich.
 

bottom of page